Syndrom Li-Fraumeni Tisk
Syndrom Li-Fraumeni (LFS) je velice vzácný syndrom charakteristický autozomálně dominantně přenášenou predispozicí k širokému spektru nádorů, např. sarkomům měkkých tkání a kostí, nádorům prsu, mozkovým nádorům, adrenokortikálním karcinomům, ale i nádorům řady dalších typů a lokalizací.


Genetickou příčinou této predispozice jsou především zárodečné mutace v genu TP53, které se ale podaří nalézt asi u pouze 70% rodin splňujících nejpřísnější klinická kritéria pro LFS. U těchto rodin podezření padlo na mutace v genu CHEK2, ale stále více se ukazuje, že kauzální role genu CHEK2 je u LFS spíše vzácná.

Na našem pracovišti jsme dosud vyšetřili přes 120 rizikových rodin, a celkem jsme nalezli 13 zárodečných mutací v genu TP53. Hlavní metodou detekce mutací je přímé sekvenování exonů amplifikovaných z genomové DNA metodou PCR, ale protože rutinní vyšetření budou více a více využívat moderních automatizovaných technologií, testovali jsme také o využití DNA čipů při resekvenování genu TP53 (systémy fy. Affymetrix a Asper Biotech). Většina námi nalezených mutací jsou mutace nové, dosud v literatuře nepopsané. Náš soubor rodin se zachycenou mutací patří k největším v Evropě.

Dlouhodobě spravujeme mezinárodní Internetovou Databázi zárodečných mutací v genu TP53, která je mezinárodně uznávána a odkazy na ni jsou uváděny např. u Human Gene Variation Society (dříve HUGO Mutation Database Initiative), Human Gene Mutation Database atd.

U několika rodin jsme byli schopni vyšetřit ztrátu heterozygozity pro mutaci v genu TP53 a imunohistochemickou pozitivitu proteinu p53 v nádorech postižených jedinců. Výsledky těchto analýz ukázaly, že ztrátu normální alely je možno pozorovat pouze u asi poloviny nádorů. I když pro jednotlivé nádory neplatí jednoduchá korelace mezi ztrátou normální alely a imunohistochemickou pozitivitou pro protein p53, srovnání v rámci souboru všech publikovaných na oba parametry charakterizovaných nádorů svědčí pro to, že frakce nádorů vykazující zvýšenou stabilitu a kumulaci proteinu p53 častěji vykazuje ztrátu normální alely a naopak frakce nádorů negativních na protein p53 častěji vykazuje retenci heterozygozity. To poukazuje na možné zachování funkčního proteinu p53 ve druhé skupině nádorů.

Analýza našeho souboru rodin také ukazuje, že zárodečné mutace v genu TP53 jsou nalézány pouze pokud daná rodina splňuje kritéria pro syndrom Li-Fraumeni, Li-Fraumeni-like, nebo kritéria podle Chompretové, nebo pokud se v ní vyskytuje nádor choroidálního plexu v dětském věku. Posouzení tohoto komplexu kritérií doporučujeme při rozhodování o genetickém testování.

Každodenní zkušenost s rodokmeny našich rodin se zjevnou nádorovou predispozicí a podezření vyslovené v několika přehledných článcích nás vedly k návrhu studie testující anticipaci věku nástupu onemocnění v rodinách se zárodečnými mutacemi v genu TP53. Ačkoliv nelze stoprocentně vyloučit riziko zkreslení výsledků chybou výběru rodin pro analýzu, naše studie skutečně poukazuje na možnou anticipaci věku onemocnění v těchto rodinách.

U dědičné predispozice k nádorovým onemocněním je více než kde jinde potřebná osvěta, cílená jak do řad zdravotnických profesionálů, tak k pacientům a klientům genetických poraden. Vydali jsme proto informační leták "Syndrom Li-Fraumeni a podobné dědičné predispozice k různým typům nádorů" (verze letáku pro tisk na dvě strany A4) (verze letáku pro oboustranný tisk na list A4 a přeložení napůl). Výsledky výzkumu jsou využívány ve výuce studentů 2. LF UK a velkou pozornost věnujeme také postgraduálnímu vzdělávání lékařů a ostatních zdravotnických pracovníků v rámci IPVZ.


Grantová podpora projektu:


IGA MZ NC/6513-3 (2001-2003), VZ 111300003 (2001-2004), VZ MSM 0021620813 (2005-2011), VZ MZO 00064203 (2005-2011)


Pracovníci podílející se na projektu:


Marie Trková, Kamila Novotná, Alžběta Soukupová, Anna Křepelová, Zdeněk Sedláček


Nejdůležitější spolupracující pracoviště:


ÚPMM 2. LF UK a FNM, KDHO 2. LF UK a FNM, MOÚ Brno


Hlavní publikace vzešlé z řešení projektu:

  • Sedláček Z., Kříž V.. Seemanová E., Vlček Č., Maříková T., Mareš J., Goetz P. (1996) Metodika detekce zárodečných mutací v tumor supresorovém genu p53. Čas. lék. čes. 135: 762-767.
  • Sedláček Z., Kodet R., Kříž V., Seemanová E., Vodvářka P., Wilgenbus P., Mareš J., Poustka A., Goetz P. (1998) Two Li-Fraumeni syndrome families with novel germline p53 mutations: loss of the wild type allele in only 50% of tumours. Brit. J. Cancer 77: 1034-1039.
  • Sedláček Z., Kodet R., Poustka A., Goetz P. (1998) A database of germline p53 mutations in cancer-prone families. Nucl. Acids Res. 26: 214-215.
  • Trková M., Hladíková M., Kasal P., Goetz P., Sedláček Z. (2002) Is there anticipation in the age at onset of cancer in families with Li-Fraumeni syndrome? J. Hum. Genet. 47: 381-386.
  • Trková M., Sedláček Z. (2003) Kdy má smysl hledat v rodinách onkologických pacientů zárodečné mutace v genu p53? Čas. lék. čes. 142: 220-226.
  • Krutílková V., Trková M., Kodet R., Sumerauer D., Nekolná M., Seemanová E., Vodvářka P., Foretová L., Goetz P., Sedláček Z. (2003) Syndrom Li-Fraumeni. Čs. pediatrie 58: 552-555.
  • Trková M., Foretová, L., Kodet R., Hedvičáková P., Sedláček Z. (2003) A Li-Fraumeni syndrome family with retained heterozygosity for a germline TP53 mutation in two tumours. Cancer Genet. Cytogenet. 145: 60-64.
  • Krutilkova V., Trkova M., Fleitz J., Gregor V., Novotna K., Krepelova A., Sumerauer D., Kodet R., Siruckova S., Plevova P., Bendova S., Hedvicakova P., Foreman N. K., Sedlacek Z. Identification of five new families strengthens the link between childhood choroid plexus carcinoma and germline TP53 mutations. Eur. J. Cancer
  • Havlovicova M, Novotna D, Kocarek E, Novotna K, Bendova S, Petrak B, Hrdlicka M, Sedlacek Z.: A girl with neurofibromatosis type 1, atypical autism and mosaic ring chromosome 17.Am J Med Genet A. 2007 Jan 1;143(1):76-81.
Aktualizováno ( Pátek, 23 Červenec 2010 06:29 )