Hereditární nepolypózní rakovina tlustého střeva Tisk
Lynchův syndrom, neboli hereditární nepolypózní kolorektální karcinom (HNPCC), je nejběžnější vrozenou predispozicí ke vzniku karcinomu tlustého střeva s vysokou penetrancí a autozomálně dominantním typem dědičnosti.


Zaujímá přibližně 2 až 5 % všech nádorů tlustého střeva. Příčinou onemocnění jsou nejčastěji zárodečné mutace genů MLH1 a MSH2, méně MSH6. Produkty těchto genů zodpovídají za opravy chyb v DNA vnesených při replikaci, tzv. mismatch repair (MMR). Nefunkčnost některého z proteinů vede k hromadění bodových mutací v genomové DNA a následně rozvoji karcinogeneze.

Na našem pracovišti jsou u pacientů indikovaných na genetické vyšetření pro podezření na HNPCC (z celé ČR) prováděny mutační analýzy genů MLH1 a MSH2. Tyto geny jsme analyzovali v zárodečné DNA 200 pacientů s kolorektálními karcinomy, ze kterých 46 splňuje Amsterdamská kriteria dědičnosti. Každý rok do tohoto souboru přibude přibližně 50 nových rodin, ze kterých asi 15 splňuje Amsterdamská kritéria.


Mutační analýza genu MSH6

Lynchův syndrom je nejběžnější vrozenou predispozicí ke vzniku karcinomu tlustého střeva, ale zárodečné mutace genů MLH1 a MSH2 jsou detekovány jen u přibližně poloviny pacientů. Cílem projektu je určit, nakolik se na vzniku HNPCC podílí zárodečné mutace genu MSH6, objasnit při tom genetickou podstatu dalších případů HNPCC a vyloučit či potvrdit riziko u příbuzných osob.

Zárodečné mutace genu MSH6 způsobují tzv. netypický HNPCC, který se liší od HNPCC způsobeného mutacemi genů MLH1 nebo MSH2. Rozdíl je především v pozdějším nástupu onemocnění - 50 a více let na rozdíl od 44 (MSH2) a 41 (MLH1) a častém výskytu karcinomů endometria u žen - 73% žen s MSH6 mutací na rozdíl od 29% (MSH2) a 31% (MLH1).

Uvádí se, že mutace genu MSH6 tvoří 10% všech zárodečných mutací MMR genů u HNPCC. Výskyt MSH6 mutací je prokazatelně spojen se zvýšenou predispozicí ke kolorektálnímu karcinomu s penetrancí přibližně 58%. Přestože bylo prokázáno, že mutace genu MSH6 vedou ke ztrátě exprese proteinu a zvýšení nestability mikrosatelitové DNA v nádorové tkáni, byly pozorovány i jednoduché aminokyselinové záměny, které nevedly ke ztrátě MMR funkce proteinu MSH6. Gen MSH6 je charakteristický výskytem velkého množství variant, které nemusí ovlivňovat proces MMR, proto skutečný význam těchto variant zůstává většinou nevyjasněný a vyžaduje další zkoumání. Mimo jednoduchých záměn a malých insercí či delecí se v genu MSH6 vyskytují také genomové přestavby, které prokazatelně postihují funkci kódovaného proteinu.

Od roku 2003 provádíme mutační analýzu genu MSH6 i na našem pracvišti. Gen MSH6 jsme analyzovali u 15 pacientů, kteří splňují Amsterdamská kriteria a u nichž nebyla detekována mutace v genech MLH1 nebo MSH2. U těchto pacientů jsme identifikovali dvě dosud nepopsané mutace genu MSH6, jednu "nonsense" a jednu s posunem čtecího rámce. Vzhledem k charakteru těchto mutací není pochyb o poškození funkce kódovaného proteinu.

Mutační analýzu genu MSH6 jsme také provedli u 31 pacientů, kteří nejsou nositeli mutace MLH1 nebo MSH2 a vyskytoval se u nich karcinom endometria nebo vyšší věk nástupu kolorektálních tumorů. U této skupiny pacientů jsme detekovali dvě dosud nepopsané varianty, jejichž význam musí být dále zkoumán.

V celém souboru pacientů jsme dále detekovali velké množství polymorfismů, které už byly dříve publikovány a u kterých není zatím stanoveno zastoupení v populaci ČR.



Grantová podpora projektu:

GA UK-1166/2005-IV, IGA (Křepelová), VZ (Křepelová)



Pracovníci podílející se na projektu:

Anna Křepelová, Kristýna Pavlíková

Aktualizováno ( Pátek, 23 Červenec 2010 06:18 )